Sukces akcji „kartka z życzeniami dla Jacka Wilczura”

Wałbrzych: Sukces akcji „Kartka z życzeniami dla Jacka Wilczura”. Dziękujemy Państwu za dużą ilość pocztówek i listów dla niezmordowanego badacza kompleksu Riese. W najbliższych dniach zostaną mu przekazane w Warszawie.

Wałbrzych: Sukces akcji „kartka z życzeniami dla Jacka Wilczura”. 25 grudnia w pierwszy dzień Świąt Bożego Narodzenia dr Jacek Wilczur skończył 92 lata. Z tej okazji redakcja Panoramy Wałbrzyskiej włączyła się do akcji, której inicjatorami są Łukasz Kazek i Krzysztof Ornatowski. Polegała na zebraniu od Państwa jak największej ilości pocztówek z życzeniami urodzinowymi, które zostaną wręczone dostojnemu jubilatowi w Warszawie. Fotorelację z tego wydarzenia opublikujemy na www.walbrzych.naszemiasto.pl

– Pan Jacek Wilczur nie korzysta z poczty elektronicznej, a poza tym jest tradycjonalistą. Stąd pomysł, by zebrać jak największą ilość życzeń pisanych ręcznie, od serca, które wręczymy panu Jackowi. To na pewno będzie dla niego najpiękniejszy prezent i najlepsza forma podziękowania za prowadzone od ponad pół wieku prace nad wyjaśnieniem tajemnicy kompleksu Riese w Górach Sowich – wyjaśnia Łukasz Kazek.

Do naszej redakcji nadesłaliście Państwo prawie 60 pocztówek i listów adresowanych do Jacka Wilczura. Życzenia dla dostojnego jubilata docierały do nas od osób prywatnych, a także instytucji i stowarzyszeń zarówno z Wałbrzycha i regionu wałbrzyskiego, jak również innych części kraju, a także z Niemiec, Wielkiej Brytanii oraz Holandii. Za wszystkie w imieniu Jacka Wilczura serdecznie dziękujemy. Wszystkie przesyłki przekazaliśmy już Łukaszowi Kazkowi. Niebawem zostaną wręczone przez niego jubilatowi wraz z tortem. Fotorelację z tego wydarzenia opublikujemy na naszym portalu www.walbrzych.naszemiasto.pl

Jacek Wilczur jest historykiem, prawnikiem i politologiem, specjalistą w zakresie niemcoznawstwa, był członkiem Głównej Komisji Badania Zbrodni Hitlerowskich w Polsce, badaczem podziemnego kompleksu Riese oraz żołnierzem i egzekutorem Armii Krajowej w Górach Świętokrzyskich oraz żołnierzem Batalionów Chłopskich. Był jednym z najmłodszych żołnierzy Zgrupowań Partyzanckich Kedywu Armii Krajowej w okręgu radomsko-kieleckim „Jodła” pod dowództwem Jana Piwnika ps. „Ponury” walczącego w Górach Świętokrzyskich oraz oddziału Specjalnego Batalionów Chłopskich.

W wieku 16 lat na swoją prośbę został wcielony do grupy egzekucyjnej, w której wykonywał wydane przez podziemne sądy wyroki śmierci na nazistach, kolaborantach oraz pospolitych przestępcach. Był dwukrotnie ranny w bezpośrednich starciach z Niemcami, dwukrotnie odznaczony Krzyżem Walecznych. Po wojnie uzyskał doktorat na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego. Pracował w Głównej Komisji Badań Zbrodni Hitlerowskich w Polsce. W lipcu 1964 r. przewodniczył pierwszej ekspedycji GKBZHwP, która przybyła do Gór Sowich. Jej członkowie zbadali dostępne podziemia kompleksu Riese, zebrali zeznania żyjących wówczas jeszcze świadków. Dokonali również ekshumacji masowych mogił na terenie Walimia, w których Niemcy pochowali głównie jeńców włoskich i radzieckich.

Jacek Wilczur brał również udział w poszukiwaniu zrabowanej przez Niemców i wciąż zaginionej Bursztynowej Komnaty. Opublikował w kraju i za granicą ponad trzydzieści książek poświęconych tematyce II wojnie światowej, ludobójstwu hitlerowskiemu. Część z nich poświęcona jest tematyce Riese („Księstwo SS”, czy „Raport Wilczura”). Jacek Wilczur przyczynił się do oskarżenia i skazania na śmierć w Jerozolimie w kwietniu 1988 r. Iwana Demianiuka, ukraińskiego zbrodniarza wojennego, który zajmował się kierowaniem transportów Żydów do komór gazowych w Sobiborze. W maju 2015 r. Jacek Wilczur wystąpił w krótkometrażowym filmie dokumentalnym pt. „Wilczur” wyprodukowanym przez telewizję TVN24, w którym pierwszy raz przed kamerą opowiedział o wykonywaniu wyroków śmierci oraz odkryciach dokonanych podczas ekspedycji w Góry Sowie.

Źródło: Wałbrzych: Sukces akcji „kartka z życzeniami dla Jacka Wilczura” (ZDJĘCIA) – Wałbrzych NaszeMiasto.pl